Ko sta se moja otroka udarila skupaj z glavo, sem jima za 2-3 minute refleksno položila led na udarnino, da bi malo omilil bolečino in se počutil, kot da sem koristen in skrben starš. Dolga leta sem ob akutnem zvinu gležnja na igrišču spet instinktivno in nemudoma za 20 minut položil led na zvinjeni gleženj, da bi omrtvil bolečino in izboljšal okrevanje z zmanjšanjem vnetja … vsaj tako so me učili in sem domneval, da je to pravilno.

Obstajajo anekdotični in klinični dokazi, da led začasno zmanjšuje bolečino in ima lokaliziran učinek omrtvičenja (Hubbard et al. 2004). Če se torej led uporablja za preprosto omrtvičenje območja po poškodbi, potem mislim, da je to v redu. Kaj pa trditve, da led pomaga zmanjšati vnetje? Kaj pa trditev, da led pomaga pri procesu celjenja po akutni poškodbi? Vržem se v raziskovanje.

Čeprav obstajajo nekatere študije na živalih, ki potrjujejo hipotezo, da led lahko vpliva na različne vnetne dogodke na celični ravni (Bleakley et al. 2010), to še vedno ne potrjuje prepričanja mnogih, da je led dejansko koristen pri ljudeh v resničnih kliničnih okoljih. Klinične raziskave o učinkovitosti RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation – počitek, led, kompresija, dvig) so podprle uporabo kompresije, vendar niso ugotovile nobene vrednosti ledu – hlajenja (razen že omenjenega začasnega učinka omrtvičenja) (Hubbard et al. 2004).

V tem kratkem, a verjetno kontroverznem članku bom z vami delil noro idejo, da led ni le neučinkovit, ampak je lahko celo kontraproduktiven za pravilno naravno zdravljenje po akutnih poškodbah mehkih tkiv.

 

Vedno me je begal predlog, da moramo ob nastanku poškodbe takoj ukrepati, da bi zmanjšali in odpravili vnetje. Postaviti si moram samo eno vprašanje: zakaj? Ali lahko kdo odgovori, vabljeni v komentarje?
Zakaj normalen vnetni odziv po akutni poškodbi ni dober za zdravljenje? Zame je to podobno trditvi, da je mehanizem strjevanja krvi, ki se pojavi po akutnem rezu patološki in ga je treba zmanjšati. Zakaj?

Ali res verjamemo, da je naravni vnetni odziv telesa, ki se je razvijal milijone let, nekako napačen? Če ni napačen, zakaj se potem tako zelo trudimo, da bi preprečili, zmanjšali in zmanjšali vnetje? Kdaj je vnetje po akutni poškodbi postalo škodljiv strupeni dejavnik, ki ga je treba za vsako ceno odpraviti?

Naši predniki niso imeli dostopa do ledu in se jim ni niti sanjalo, da bi na poškodovano tkivo položili led. Pravzaprav večina prebivalstva na Zemlji še vedno ne priznava ledu pri zdravljenju poškodb. V kitajski in ajurvedski indijski medicini velja, da je led – hlajenje kontraproduktivno; morda imajo prav, zahodna medicina pa se moti.

Če se vrnemo k osnovni fiziologiji, vsi poznamo tri faze celjenja po akutni poškodbi – vnetno, proliferacijsko in remodelacijsko. Opisovanje podrobne fiziologije za vsako fazo presega moje znanje in obseg tega članka.

Vnetje je neizogiben in bistven biološki odziv po akutnih poškodbah mehkih tkiv. To je zaščitni poskus telesa, da odstrani škodljive dražljaje in začne proces celjenja.

Akutno vnetje povzroči vazodilatacijo in povečano prepustnost na ravni arteriol in kapilar, kar je posledica delovanja različnih vnetnih mediatorjev. To omogoči dotok večje količine krvi, z njo pa tudi levkocitov in makrofagov (belih krvničk), ki “očistijo” poškodovano mesto.

Kopičenje tekočine, otekanje ali edem na mestu poškodbe je treba obravnavati kot pozitivno reakcijo, saj poveča občutljivost za bolečino (da ne bi dodatno poškodovali tkiva), omejuje gibanje (da ne bi dodatno poškodovali tkiva) in omogoča napredovanje vnetnega procesa (da se poškodovano tkivo popravi).

Torej, če se tako umetno “poigramo” z začetno vnetno fazo celjenja, ali ne vplivamo tudi na končno fazo obnove tkiva? Izkazalo se je, da lahko negativno vplivamo na remodelacijo (preoblikovanje) tkiva, ker smo obsedeni z odpravljanjem vnetja z ledom in uporabo nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID).

Ali telo res potrebuje pomoč pri zmanjševanju vnetja?
Limfni sistem naravno in počasi odstranjuje vse odpadne produkte in odvečno tekočino, ki se nabere zaradi vnetnega procesa. Medtem ko se krvni obtočni sistem zanaša na srce za neprekinjen transport krvi po žilah, limfni sistem nima “srca”, zato se pri limfni drenaži zanaša predvsem na gibanje, krčenje skeletnih mišic in dihanje. Pri tem si lahko pomaga z dvigovanjem in stiskanjem. Pokazalo se je, da lede zmanjša krčenje skeletnih mišic (Bleakely et al. 2012), kar lahko začasno zmanjša optimalno limfno drenažo na mestu poškodbe.

Obstaja celo domneva, da lahko hlajenje poškodbe z ledom ironično omeji limfni pretok in spodbuja kopičenje tekočine (Starrett K: Mobilitywod video link 2012). Ko na mehka tkiva dlje časa nanašamo led, limfne žile na tem območju povečajo svojo prepustnost, zaradi česar iz limfnih žil v poškodovano območje izstopijo velike količine tekočine, kar poveča lokalno oteklino (Meeusen in Lievens, 1986

DODAJ MED PRILJUBLJENE
<div style="background: url(https://mojaxis.si/wp-content/uploads/2015/02/prenos.jpg) no-repeat";}

NE BI BILO BOLJ PRAKTIČNO,
ČE BI NAŠE E-NOVIČKE PREJELI KAR PO E-POŠTI?




Enostavno.
Spodaj pišite vaše podatke in ob objavi novih eNovičk
boste le te prejeli v vaš e-nabiralnik.


Z nadaljevanjem sprejemate pogoje poslovanja in izjavo o zasebnosti.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

mojAXIS.si